Enstitü Tarihçesi

Yer olarak Berlin in Lichtenberg (Türkce anlamı: Işıklandırılmış Dağ) Semtinde, 5.000 metrekarelik bir arazi üzerinde, 800 metrekare inşaat sahasında toplam 2.400 metrekare üç katlı binası olan bir yapıdır. Tarihçesi Almanyanın birleşmesi ile batıya dahil olmuş olan eski Doğu Almanya sınırları içerisinde olup, Rus Askeriyesine bağlı olarak işletilmiştir.

Sonradan Alman Demir Yolları İşletmesi tarafından kullanılmaya başlanmış olup, bu sektöründe devlet tarafından özelleştirilmesi üzerine bina terk edilmiştir. Uzun yıllar boş durduktan sonra bizlerin işletmesine geçmiştir.

Hakkımızda

Buhara Enstitüsü 2008 Yılında, öncesinde 5 yıla yakın dernek statüsünde çalışırken uzun zamandır Berlin’de ve Almanya genelinde ihtiyaç duyulan, çoğunluğu Almanyada doğup büyümüş Müslüman gençlerden İmam yetiştirmek için kurulmuş Özel Statüsü olan bir Enstitüdür. Özbekistan sınırları içinde bulunan tarihi Buharakenti içinde Muhammed el-Buhârî gibi, Şah-ı Nakşibend gibi büyük İslam Alimlerinin yetişmiş olması ve Tasavvuf da Sufi ’lik Adabının, Nakşibendilik Adabının kurucusu olan bu yüce Alimlerin anısına, hürmetine ve bu yol üzerinde eğitim yapmamızdan dolayı Enstitümüze bu ismi verdik.

Gaye ve Amac

1960 lı yıllarda Avrupaya, özellikle Almanyaya gelmiş olan ve aradan geçen 45-50 yıllık uzun bir aradan sonra sadece Almanyada yaşayan Müslümanların, takribi nüfusu 3 Milyonu bulmaktadır. Bu zamana kadar Müslüman toplum ya kendi çabalarıyla yada son yıllarda, geldikleri devletlerin gönderdikleri İmamlarla ibadetlerini bir nisbetde olsun yapmaya gayret vermişler. Fakat şu eksiklik sürekli kendini göstermiştir. Müslüman ülkelerden gelen İmamlarımız hem belli bir süreyle gelmekteler, buda ortalama 4 yıldır, hemde bu kısa süre içerisinde dil sıkıntısı çekmekteler, geldikleri ülkeye ayak uyduramama sıkıntısı çekmekteler. İşte bu yüzdendirki bu arada doğup yetişen kişiler 40 yaşlarını bulmuşlar, gerçek bir dini eğitim alamamış olarak büyümüşlerdir. Ve bu halen devam etmektedir. İşte biz aslımız olan Semerkand Derneğinin kurucu ve üyeleri bu sıkıntılara bir son vermek gayesiyle uzun yıllar kendi İmamızı kendimizin yetiştirmesi gerektiğini bildiğimizden yoğun bir çalışmayla Alman Hukukunun kanuni çerçevesinde Berlin-Charlottenburg Yerel Mahkemesinin VR 22453 B Dosya numarasıyla ve Berlin-Milli Eğitim Senatosunun I F 2.2. Dosya numarasıyla müsadelerini alarak, Okul-Eğitim Müfredatı ve Prosüdürleri İlahiyet Fakültesi düzeyinde hazırlanmış olan 7 Yıllık yatılı Özel Buhara Enstitümüzü açmış bulunuyoruz.

Amacımız, ileride mezun edeceğimiz İmamlarımızın, yaşadıkları ülkenin dilini ve kültürünü daha iyi öğrenerek Müslüman kardeşlerimize daha güzel hizmet verebilmeleri ve ayrıca Müslüman olmayan ama iç içe yaşadığımız gerek Alman arkadaş ve çevremize gerekse ilgi duyan diğer din mensubu kesimlere dinimizi daha iyi tanıtabilme-anlatabilme özelliklerine sahip olmalarıdır

Hukuki Yapı

Alman Hukukunun kanuni çerçevesinde Berlin-Charlottenburg Yerel Mahkemesinin VR 22453 B Dosya numarasıyla ve Berlin-Milli Eğitim Senatosunun I F 2.2. Dosya numarasıyla müsadelerini alarak, Okul-Eğitim Müfredatı ve Prosüdürleri İlahiyet Fakültesi düzeyinde hazırlanmış olan 7 Yıllık yatılı Özel Buhara Enstitümüzü açmış bulunuyoruz.

İLETIŞIM

Institut Buhara e.V.

Wallensteinstr. 22
10318 Berlin / Deutschland

yasar@institutbuhara.com
www.institutbuhara.com

Tel: +49 30 500 146 77
Fax: +49 30 500 146 79